poniedziałek, 27 listopada 2017

Teoria Siedmiu Gruczołów

Dawni Taoiści zrozumieli, że ciało ludzkie może istnieć jedynie wtedy, gdy stały przepływ energii zasila jego tkanki i narządy. Spostrzegli również, że człowiek jest zdrowy, kiedy energia krążąca w jego organizmie jest równomiernie rozłożona, staje się natomiast podatny na różnego rodzaju choroby, jeżeli spadnie poziom energii w którymś z organów. 
Większość potrzebnej nam energii pochodzi z pożywienia, które konsumujemy i z powietrza, którym oddychamy. Podobnie jednak jak dobry samochód,  tak też i nasz organizm musi być doskonale  wyregulowany,  aby  mógł  dobrze  funkcjonować wyciągnąć maksymalne korzyści z tej  energii. 
Z czasem zrozumiano, że ośrodkami energii w organizmie jest 7 gruczołów, których zadaniem jest równomierna dystrybucja energii do wszystkich układów ciała ludzkiego. 







A oto tych 7 gruczołów w kolejności wstępującej:          
                                                 
1.  Gruczoły  płciowe  - prostata  i jądra  u mężczyzn, - jajniki, macica, pochwa i piersi u kobiet. Gruczoły te odpowiadają za wydzielanie hormonów, za energię seksualną, za popęd płciowy i reprodukcję. Często nazywa się i gruczoły płciowe „piecem", gdyż są one „płomieniem" wytwarzającym energię zasilającą sześć pozostałych gruczołów. Wszystkie te gruczoły razem zwane są ,,Domem Bytu".           
                                          
2.  Nadnercza - gruczoły te usytuowane są na szczycie nerek. Odgrywają one ważną rolę w funkcjonowania nerek, kości, szpiku kostnego i rdzenia kręgowego. (Kortizon niszczy nadnercza i powoduje anemię oraz osłabienie kości). Nadnercza zwane są „Domem Wody".                

3.  Trzustka, zwana także „Domem Transcendencji" odgrywa ważną rolę kontrolującą cały układ pokarmowy (trawienny), obejmującą także kontrolę temperatury ciała
i poziomu glukozy we krwi.  
Np. jeżeli trzustka jest osłabiona i zaczyna przepuszczać do  krwi wydzielaną przez siebie insulinę, zneutralizuje ona znajdujący się we krwi cukier, co spowoduje schorzenie zwane hipoglikemią czyli za niski poziom cukru we krwi. Osoby cierpiące na hipoglikemię odczuwają wielką potrzebę jedzenia, zwłaszcza słodyczy: substancje te przenikają do krwi i pobudzają trzustkę, w wyniku czego poziom glukozy we krwi jeszcze się obniża. 
Po tym pierwszym etapie istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy (czyli hiperglikemii). Jeżeli to nastąpi, trzustka zaczyna ulegać zwyrodnieniu. Wiemy doskonale, że osoby chore na cukrzycę uzależnione  są  od  injekcji  insuliny:   neutralizuje ona glukozę we krwi. nie wpływając jednak w żaden sposób na aktywizację układu trawiennego. 
Ponadto hiperglikemia zagęszcza krew, co utrudnia w znacznym stopniu krążenie. Serce musi wtedy ciężej pracować, w wyniku czego osoby cierpiące na cukrzycę mają często także problemy natury kardiologicznej. 
W końcu, zważywszy na to że wszystkie gruczoły są współzależne od siebie, nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki pociąga za sobą rozregulowanie nadnerczy, co wpływa z kolei na nerki i gruczoły płciowe.

  
4.  Grasica zarządza sercem i układem krążenia. Można sprawdzić, w jakim jest ona stanie naciskając na punkt znajdujący się pomiędzy sutkami. Jeżeli jest on miękki, oznacza to, że grasica nie funkcjonuje normalnie, a tym samym krążenie też nie jest normalne. Gruczoł ten nazywany jest „Domem Serca".       
                                     
5.  Tarczyca nadzoruje metabolizm komórkowy w organizmie oraz zarządza wzrostem. Zwana jest „Domem Wzrostu".     
                                                               
6.  Przysadka mózgowa, zwana „Domem Inteligencji" zarządza pamięcią, myślą, mądrością i inteligencją. Usytuowana jest u nasady czaszki, po środku małego za-głębienia.                                          
7.  Szyszynka, zwana. „Domem Ducha" działa bezpośrednio na pozostałe gruczoły przy pomocy wydzielanego przez siebie hormonu. Umiejscowiona na przeciw trzeciego oka pośrodku głowy, jest ona ośrodkiem psychicznym i duchowym ciała. Jedynie ludzie posiadają ten gruczoł, jedynie ludzie wierzą w Boga i odczuwają chęć i potrzebę tej wiary. Także intuicja i sumienie przypisywane są temu gruczołowi.      


                                            
Wyobraźmy sobie, że tych 7 gruczołów są to naczynia połączone ze sobą całym szeregiem arterii i rurek. Każde naczynie (gruczoł) jest zależne od pozostałych w kwestii zaopatrzenia w płyny (energię). Tak więc, jeżeli naczynie A (gruczoły płciowe) zostanie zaopatrzone w płyny, będą się one powoli rozchodzić arteriami do pozostałych sześciu naczyń. Z drugiej strony, jeżeli naczynie C (trzustka) zostanie opróżnione z nad-miernej ilości płynu (z powodu jakiegokolwiek przecieku), pozostałe naczynia będą musiały mu oddać część swoich rezerw, aby przywrócić stan równowagi całego systemu. Krążenie płynów w gruczołach bardzo przypomina sposób, w jaki krąży w organizmie energia.

(W anatomii tych 7 gruczołów zwanych jest gruczołami dokrewnymi. Endokrynologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauk medycznych i badacze mają tu jeszcze wiele do odkrycia. Tymczasem dawni mędrcy dostarczyli nam ogromnej ilości informacji na temat ich struktury, natury i celów układu dokrewnego i immunologicznego.)

Stan osłabienia i podatność na choroby występuje w momencie, kiedy jakiś układ, (tym przypadku gruczoł), zostaje z jakiejkolwiek przyczyny pozbawiony energii. Aby przezwyciężyć tę słabość nie wystarczy samo zrównoważenie przepływu energii; trzeba jeszcze tak pobudzić ten przepływ, aby podnieść poziom energii w naszym organizmie do maksimum. 
Taoistyczny sposób wzmocnienia systemu immunologicznego polega właśnie na zrównoważeniu i podniesieniu energii do właściwego poziomu za pośrednictwem siedmiu gruczołów w połączeniu z uprawianiem wewnętrznych ćwiczeń taoistycznych Dzięki tej metodzie, możemy pokonać zaistniałą słabość i doprowadzić do samouleczenia, wykorzystując jednocześnie wyższy poziom energii dla otwarcia naszych ośrodków duchowych. 
Mówi się także, że osoba posiadająca silne gruczoły płciowe, może się nigdy nie zestarzeć.  
 
Doktor Alexis Carrel, laureat nagrody Nobla, stwierdził, żel system gruczołów dokrewnych jest „kołem życia" i jeżeli koło to kręci się bez przeszkód, nie pojawi się żaden problem mogąca zakłócić procesy komórkowe, które są wieczne. Po przeprowadzeniu wyczerpujących doświadczeń dr Carrel doszedł do wniosku, że każda komórka jest u swoich początków nieśmiertelna. 
Wg niego, jest ona nieśmiertelna do czasu kiedy nie zostanie zatruta zanieczyszczonym powietrzem, brakiem tlenu, skażonymi produktami pokarmowymi czy nadmierną ilością kwasów w organizmie. (Zważywszy na to, że kwasy mogą zniszczyć nawet stal nierdzewną, nietrudno wyobrazić sobie ich oddziaływanie na organizm. 
Kwasy kumulują się w naszym organizmie kiedy jemy słodycze, przekształcane w kwasy. Ponadto jesteśmy w stanie produkować olbrzymie ilości kwasów, tzn. wystarczająco dużo aby podtrzymać wzmożone trawienie w czasie pięciu godzin potrzebnych na strawienie np. czerwonego mięsa, zwłaszcza jeśli jest ono przyrządzone na ruszcie. Tak więc ludzie umierają, gdyż nie potrafią troszczyć się o siebie i sami się zatruwają.   

Wynika z tego, że tajemnicą długowieczności jest chronienie organizmu przed zatruciem, a wewnętrzne ćwiczenia taoistyczne są tajemnicą zdrowego i silnego systemu gruczołów ułatwiającego jego odtruwanie.             
                                     
Gruczoły płciowe stanowią podstawę kompleksu gruczołów i każdy z systemów tego kompleksu podtrzymuje inny w po-rządku wstępującym. Tak więc jeśli sześć pierwszych gruczołów
nie jest napełnionych do swej całkowitej pojemności, siódmy czyli Dom Ducha, też nie może być pełny.
 Nietrudno sobie wyobrazić, że w przypadku chirurgicznego usunięcia jednego 
z gruczołów, organizm odczuje jego brak i będzie się znajdował w stanie ciągłego zaburzenia równowagi. 
Dlatego m.in. taoistyczna metoda przeciwdziałania chorobom polega na wykorzysty­waniu wszelkich możliwych środków, aby nic dopuścić do interwencji chirurgicznej, zwłaszcza w przypadku gruczołów płciowych (macicy i prostaty), gdyż gruczoły te stanowią fundament, na którym opiera się reszta systemu immunologicz­nego. 
(Wg medycyny zachodniej wszystkie gruczoły są indywidu­alne i niezależne, a wiec rozdzielne. Wg filozofii taoistycznej amputacja gruczołu uznawana jest za zbrodnię, gdyż rozregulowuje ona całkowicie organizm, a tym samym otwiera puszkę Pandory z której wylatują tysiące problemów zdrowotnych.

Taoiści twierdzą nawet, że usunięcie zaognionej części ciała stanowi ni mniej ni więcej likwidację absolutnie niezbędnego sygnału alarmowego po to, aby nie słyszeć go za każdym razem, kiedy pojawia się jakiś problem. 
Np. migdałki, które są pierwszą linią obrony organizmu, stanowią system ostrzegawczy.
Ponieważ one pierwsze są atakowane przez zarazki powodujące powstanie stanu zapalnego, usuwa się je chirurgicznie likwidując w ten sposób skutecznie ich funkcję ostrzegawczą). 
Nawet jeśli jakiś gruczoł został usunięty, wewnętrzne ćwiczenia taoistyczne mogą w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w dostarczaniu organizmowi energii i hormonów, a także w przeciwdziałaniu rozwojowi schorzenia.

Wskazanymi w takich przypadkach ćwiczeniami są ćwiczenia taoistyczne.

Na ćwiczenia taoistyczne i Qigong zapraszam  do Warszawy i Pruszkowa.
Regularne zajęcia  grupowe i indywidualne
Kontakt:
Jolanta Duczmalewska
joladucz@gmail.com





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz